Staff
Senior Leadership Team
Lynn Torrance
Headteacher/ Deputy DSL
Richard Simpson
Deputy Headteacher/Curriculum & Assessment Lead/ KS2 Maths Lead/Deputy DSL
Nicky Craft
School Business Manager
Wendy Bloomfield
Assistant Head/SENDCO (Inclusion Lead)/
Designated Teacher for Looked After Children
Extended Leadership Team
Steven Deakin
Behaviour & Pastoral Lead/ Key Stage 2 Lead Teacher/ Deputy DSL/ PE lead
Ellen Nilsen-Grahame
Early Years Foundation Stage/EYFS & KS1 Behaviour & Pastoral Lead
Sarah O'Bee
Key Stage 1 Lead/ Maths and Phonics Lead
Family Support & Pupil Support
Claire Jasper
Family Liaison Officer/ Designated Safeguard Lead (DSL)
Christina Bishop
Emotional Literacy Support Assistant (ELSA)
Teaching & Support Staff Team
Ellen Nilsen-Grahame - EYFS Teacher: Penguin Class
Emma Millard - Year 1 Teacher: Dolphin Class
Sarah O'Bee - Year 2 Teacher: Octopus Class
Megan Powell-Smith - Year 2 Trainee Teacher: Octopus Class
Jonathan Roberts - Year 2 Teacher: Coral Class
Steve Eagar - Year 3/4 Teacher: Venus Class
Samantha Stevens - Year 3/4 Teacher: Mercury Class
(Matthew Tucker - Mercury Class - Friday)
Katie Digby - Year 3/4 Teacher: Jupiter Class
(Lisa Robertson - Jupiter Class - Wednesday)
Steven Deakin - Year5/6 Teacher: Neptune Class
Ali Bonnick - Year 5/6 Teacher: Saturn Class
Rebecca Eaglen - Year 5/6 Teacher: Earth Class
Matthew Tucker - Specialist Computing Teacher & IT Support
Tracy Wedderkop - HLTA/PE Coach
Lisa Robertson - HLTA/PE Coach
Stacey O'Connor - PE Coach
Kerry Anderson - Teaching Assistant
Sarah Bohn - Teaching Assistant
Emma Bounds - Teaching Assistant
Sarah Cole - HLTA
Karen Cox - Teaching Assistant
Debbie Fishwick - Teaching Assistant
Miranda Gatcum - Teaching Assistant
Vikki Hendy - Teaching Assistant
Clare Lowe - Teaching Assistant
Jacqui Middlemiss - Teaching Assistant
Stacey O'Connor - Teaching Assistant
Jo Powell-Smith - Teaching Assistant
Emily Saunders - Teaching Assistant
Christina Bishop - Teaching Assistant
Marie Stanton - Midday Supervisory Assistant
Yong Qi - Midday Supervisory Assistant
Ellie Westmore - Midday Supervisory Assistant
Admin Team
Mandy Ringer - Office Manager
Aly Townend - Bursar
Kerry Haywood - Attendance Assistant/Admin Officer
Jeremy Surridge - IT Support
Alison Starnes - Clerk to Governors
Anthony Weller - Site Manager
Marie Stanton - Cleaner
Ellie Westmore - Cleaner